Kętrzyn_Widok_ogólny_miasta_z_kościołem_Św._KatarzynyGmina Kętrzyn to gmina wiejska w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie kętrzyńskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie olsztyńskim.

Na terenie gminy znajduje się 79 miejscowości. Największa miejscowość Wopławki ma 700 mieszkańców. Do ciekawych (z różnych względów) miejscowości należą: Gierłoż, Owczarnia, Smokowo, Stara Różanka i Zalesie Kętrzyńskie, ponadto obiekty Lotnisko Wilamowo i Wilczy Szaniec.

W okolicach Kętrzyna, ze względu na położenie miasta na styku różnych krain geograficznych, dominuje urozmaicony krajobraz. Od północy tereny nizinne, typowo rolnicze, pozbawione większych kompleksów leśnych przechodzą na południu we wzgórza moreny czołowej Pojezierza Mrągowskiego, a od wschodu łączą się z terenami leśno – bagiennymi zachodniej części Krainy Wielkich Jezior Mazurskich. W okolicach Kętrzyna znajduje się rozlewisko wodne „Wopławki” – ostoja licznych gatunków ptactwa wodnego. Miasto położone jest na pograniczu Krainy Wielkich Jezior Mazurskich, Pojezierza Mrągowskiego oraz Niziny Sępopolskiej. Przepływająca przez Kętrzyn rzeka Guber jest dopływem Łyny. Krzyżują się tu szlaki komunikacyjne prowadzące do Węgorzewa, Mrągowa, Bartoszyc i Giżycka. Decydują one o atrakcyjności ponad 30-tysięcznego miasta, stwarzając szansę na rozwój turystyki i handlu. Dodatkowym atutem jest również niewielka odległość od granicy z Rosją: do przejścia granicznego w Bezledach jest 60 km, a do Michałkowa 35 km. Odległości z Kętrzyna do : Olsztyna – 90 km. Warszawy – 250 km. Gdańska – 190 km. Kaliningradu – 102 km. Wilna – 360 km. Berlina – 592 km. Pragi – 819 km. Od północy bezpośrednim sąsiadem jest Obwód Kaliningradzki Federacji Rosyjskiej. W skład powiatu wchodzą: gmina Barciany, miasto Kętrzyn, gmina Kętrzyn, miasto i gmina Reszel, miasto i gmina Korsze oraz gmina Srokowo. Powiat Kętrzyński zamieszkuje około 70 tyś. osób co stanowi 4.9 % ogółu mieszkańców województwa. Powierzchnia powiatu zajmuje 1.213 km² i pod tym względem jest dziesiątym powiatem w województwie warmińsko-mazurskim. Stolicą powiatu jest Kętrzyn, 28 tyś. miasto o bogatej i interesującej historii.

Historia Kętrzyna, podobnie jak okolicznych miast, sięga już XIV wieku. Miasto założone zostało w 1329 roku na zgliszczach grodu o pruskiej nazwie Rast. Prawa miejskie uzyskał 11 listopada 1357 roku, a nadane zostały przez Henninga Schindekopfa. Największy rozwój miasta przypadł po 1525 roku, po utworzeniu Prus Książęcych. W czasach II wojny światowej miasto zostało zdewastowane przez Armię Czerwoną. Obecna nazwa utrwaliła sie dopiero 7 maja 1946 roku, gdy nadano miastu nazwę Kętrzyn od nazwiska Wojciecha Kętrzyńskiego, historyka, który walczył z germanizacją Mazur.
Do historycznych ciekawostek można zaliczyć fakt, iż w czasie II wojny światowej (w latach 1941 – 1944), w okolicy Kętrzyna, w Gierłoży mieściła się niezwykle rozbudowana główna kwatera Adolfa Hitlera zwana Wilczym Szańcem (z niem. Wolfsschanze).

Wśród wielu licznych, wartych zapoznania atrakcji Kętrzyna, wymienić należy:
·    Bazylika Mniejsza św. Jerzego, będąca najlepiej zachowanym kościołem obronnym na terenie Mazur. Zbudowana została na miejscu dawnej strażnicy w 1359 roku, wielokrotnie przebudowywana na przestrzeni wieków.
·    położony obok Bazyliki Kościół św. Jana
·    zamek krzyżacki, pierwotnie zbudowany w XIV wieku, doszczętnie spalony w 1945 roku został zrekonstruowany na podstawie rycin w latach 1962 – 1967. Obecnie mieści się w nim muzeum i biblioteka. Warto także wspomnieć·    , iż kętrzyński zamek krzyżacki należy do znanego w Polsce Szlaku Zamków Gotyckich, obejmujących dwanaście gotyckich zamków zlokalizowanych na terenie Warmii, Mazur, Powiśla i Kaszub.
·    ratusz miejski z końca XIX wieku, obecnie mieści się w nim m.in Urząd Stanu Cywilnego;
·    klasycystyczna loża masońska z II połowy XIX wieku.

ketrzynMówiąc o atrakcjach Kętrzyna warto wspomnieć również o podziemiach miasta, na które składają sie liczne dwukondygnacyjne piwnice, średniowieczne lochy, które według podań łączyły zamek krzyżacki z miejscowym kościołem św. Jerzego oraz schrony z okresu II wojny światowej. Schrony zlokalizowane są pod zamkiem, cmentarzem oraz w centrum miasta, jak np. schron bojowy przeciwlotniczy.

W mieście funkcjonuje Kętrzyńskie Centrum Kultury, który organizuje liczne cykliczne imprezy, w tym np. Ogólnopolski Konkurs Recytatorski, Ogólnopolski Konkurs Fotograficzny „Pejzaż Polski”, Zaduszki Jazzowe czy w ostatnich latach Ogólnopolskie Zawody Break Dance. Ponadto w okresie wakacyjnym Centrum jest patronatem odbywających sie w amfiteatrze miejskim w Kętrzynie licznych imprez kulturalnych oraz kina plenerowego.

Osobami związanymi z Kętrzynem są m.in: polski biskup rzymskokatolicki Edmund Michał Piszcz, polska geolog Zofia Licharewa, laureat nagrody Nobla w dziedzinie fizyki Wilhelm Wien, niemiecki polityk Hugo Hasse, a także niemiecki duchowny katolicki Paul Werner Hoppe.
Honorowymi obywatelami miasta są papież Jan Paweł II oraz wspomniany arcybiskup Edmund Michał Piszcz.

W skład powiatu wchodzą:

  • gminy miejskie: Kętrzyn
  • gminy miejsko-wiejskie: Korsze, Reszel
  • gminy wiejskie: Barciany, Kętrzyn, Srokowo
  • miasta: Kętrzyn, Korsze, Reszel

Sąsiednie powiaty:

  • powiat węgorzewski
  • powiat giżycki
  • powiat mrągowski
  • powiat olsztyński
  • powiat bartoszycki

Źródło: www.starostwo.ketrzyn.pl

Leave a Reply