Olecko_-_rynekPowiat olecki jest położony na obszarze Zielonych Płuc Polski, w północno-wschodniej części województwa warmińsko-mazurskiego. Tworzą go gminy Olecko, Kowale Oleckie, Świętajno i Wieliczki.

Ziemia olecka to doskonałe miejsce do wypoczynku dla osób chcących aktywnie spędzić urlop oraz dla turystów spragnionych ciszy i kontaktu z przyrodą. Atrakcją turystyczną powiatu są szlaki rowerowe i piesze: „Szlakami Mazur Garbatych” w gminie Kowale Oleckie czy „Wiewiórcza Ścieżka” w gminie Olecko. W gminie Świętajno można zobaczyć zabytkowe dwory i zespoły folwarczne, a w gminie Wieliczki – dobrze zachowany modrzewiowy kościół z 1677 r. Powiat posiada zaplecze noclegowe i gastronomiczne z potrawami kuchni regionalnej, wypożyczalnie sprzętu turystycznego, przystań żeglarską, klub płetwonurków, stadion, boiska i korty tenisowe.

 

Turystów i ekologów zachwycają unikatowe walory krajobrazowo-przyrodnicze Puszczy Boreckiej, Wzgórz Szeskich, Doliny Legi. Rejon chlubi się interesującymi rezerwatami przyrody oraz bogactwami naturalnymi. Występują tu: borowiny, torf, gliny, podziemne wody mineralne.

Olecko to miasto malowniczo położone nad jeziorem. Jego rozpoznawalnym elementem architektonicznym jest plaża miejska ze skocznią, unikatowa kamienna półrotunda z kompleksem rekreacyjno-sportowym z 1927 r. Obecnie obiekt jest elementem centrum sportowo-rekreacyjnego, na którym trenują między innymi młodzieżowe reprezentacje Polski w piłce nożnej. Park miejski – wyspa zieleni w centrum miasta, wyróżnia Olecko spośród miast regionu. Olecko słynie z organizacji imprez sportowych o międzynarodowym charakterze i działań kulturalnych – „Przystanek Olecko”, „Mazurskie Spotkania z Folklorem”. Miasto stanowi doskonałą bazę wypadową do zwiedzania regionu – blisko stąd do Federacji Rosyjskiej (35 km) i Litwy (65 km).

Gmina Kowale Oleckie zaprasza turystów możliwością spotkania dziko żyjących żubrów. Kowale Oleckie są bardzo często kojarzone jako region przemysłowy, a to za sprawą miejscowej odlewni żeliwa, której wyroby trafiają na polski i europejski rynek. Bogactwo kopalin zapewnia również funkcjonowanie dużych zakładów produkujących kruszywo i ceramikę budowlaną. Do atrakcji kulturalnych należą imprezy o zasięgu międzynarodowym – „Kowaliada”, „Dożynkowe Święto Wsi” i „Międzynarodowy Rajd Rowerowy”.

Gmina Świętajno to centrum rozwoju gospodarstw agroturystycznych i ekologicznych. Atutem gminy jest 19 jezior, w których można złowić szczupaka, sandacza, suma, węgorza, leszcza, okonia, lina. W rzekach łączących jeziora występuje miętus, kleń i jeleć. To także doskonałe miejsce na zapoznanie się z tradycją gospodarstw wiejskich. Pobyt turystom uatrakcyjniają biesiady wiejskie, „Święto Mleka”, pokazy z wypieku chleba, wyrobu masła, degustacje tradycyjnych wyrobów z mięsa i ryb. Dla osób pragnących aktywnie spędzić czas dobrą propozycją okażą się rajdy rowerowe i spływy kajakowe.

Gmina Wieliczki to obszar typowo rolniczy. Położona jest nad jeziorem Olecko Małe. W gminie można zapoznać się z pracami lokalnych twórców ludowych, zajmujących się haftowaniem, rzeźbiarstwem w drewnie i gipsie, kowalstwem artystycznym, malarstwem i rzeźbą w kamieniu. Wszyscy odpoczywający aktywnie zachęcani są do skorzystania z bazy sportowej przy Gimnazjum w Wieliczkach oraz w kompleksie sportowo-rekreacyjnym przy jeziorze Olecko Małe.

Źródło: www.powiat.olecko.pl